Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Sobótka

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

opis projektu

Projekt był dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w kwocie 8.800 zł. Realizowany od 05 maja do 05 geudnia 2008r. miał wpłynąc na poprawę świadomości ekoliogicznej mieszkańców naszej gminy.

Zrealizowanie projektu „Góry śmieci zbiorą dzieci” przyczynił się do oczyszczenia szlaków górskich przez dzieci ze szkół podstawowych i młodzież gimnazjalną naszej Gminy. W celu otrzymania wyższego efektu ekologicznego, akacja przeprowadzona została w formie zabawy i wycieczki- wędrówki po naszym masywie a uwięczeniem wysiłku fizycznego był piknik u podnóża góry wraz z organizacją wspólnych  zabaw i konkursów. Śmieci segregowano i zbierano do worków foliowych, składano w wyznaczone miejsca  a następnie firma zajmująca się utrzymaniem czystości na terenie gminy Sobótka wywiozła je na wysypisko lub inne wskazane miejsce, gdzie przeprowadzono ich utylizację. Akcja sprzątania Ślęży organizowana była dwukrotnie w ciągu roku zgodnie z wyznaczonymi trasami. Trasy porządkowania ustalane były przez zespół powołany do tego celu. W obu przypadkach skład zespołu był taki sam i obejmował ustalenie tych samych tras. Taki sposób postępowania wynikał z obserwacji traktów górskich i z uwagi na stopień zanieczyszczenia terenu oraz występowanie znanych szlaków turystycznych. Na zakończenie sprzątania zorganizowany był konkurs wiedzy z zakresu ekologii, głównie z ochrony środowiska leśnego i naturalnego na obszarze naszej gminy. Dla zwycięzców przewidziano nagrody książkowe oraz ekologiczne torby lniane. Uczestnicy konkursu stanowili duża grupę ochotników i wykazali się wysokim poziomem wiedzy. W trakcie trwania roku szkolnego, głównie w miesiącu czerwcu, zorganizowane zostały liczne spotkania uczniów w celu przeprowadzenia prelekcji i szkolenia na temat potrzeby ochrony środowiska naturalnego, zwłaszcza rodzimego regionu Ślężańskiego Parku Krajobrazowego. Znalazło to odbicie w omówionym wyżej konkursie wiedzy na szczycie Ślęży. Na spotkaniach głównie przedstawiano problematykę zanieczyszczenia wód, powietrza i powstawania licznych tzw. „dzikich wysypisk śmieci”. Młodzi ludzie uczuleni zostali na konieczność postrzegania zasad właściwego korzystania z pojemników przeznaczonych do segregacji odpadów. Zajęcia prowadzone w placówkach oświatowych wzbogacone były wręczeniem wielu ulotek o tematyce związanej z segregacją śmieci i utrzymaniem środowiska przyrodniczego w czystości oraz ubarwione były różnymi plakatami o podobnej treści. Dzieci i młodzież chętnie słuchały, zadawały wiele ciekawych i nurtujących ich pytań. W ramach tego projektu zorganizowana została akcja zbierania zużytych baterii. Placówki szkolne ochoczo przystąpiły do tej formy ochrony naszego otoczenia. W większości zbiórka odbywała się do wspólnych puszek umieszczonych w miejscach ogólnie dostępnych, niektóre szkoły prowadziły wykaz indywidualny. Uczniowie, którzy zebrali największą ilość baterii stali się zwycięzcami. W listopadzie, na zakończenie konkursu, laureatom zostały wręczone atrakcyjne nagrody w postaci gier komputerowych oraz torby lniane. Załączeniu przedstawiamy protokoły z zamknięcia konkursu w każdej zainteresowanej i obowiązanej jednostce.

Bardzo trafnym i pouczającym był konkurs na wykonanie śmieciowego stwora z wykorzystaniem opakowań po artykułach spożywczych, środkach czystości, opakowań szklanych, puszek, kapsli i innych. Była to forma zabawy wraz z kształtowaniem świadomości młodych osób o ilości wytwarzanych nierozkładalnych elementów zatruwających najbliższe otoczenie i stanowiące zagrożenie dla przyszłych pokoleń. Celem było zatem upowszechniania wśród młodych i wrażliwych umysłów postaw ekologicznych poprzez uświadomienie konieczności i słuszności zbierania surowców wtórnych i poddawania ich recyklingowi. Zespół oceniających kierował się głównie trzema zasadami: innowacyjność i pomysłowość, estetyka wykonania i współdziałanie przy wykonaniu eksponatów. Każda szkoła została wyróżniona za pomysł i fantazję a także pracę w grupach. Nagrody książkowe wręczono w listopadzie, po komisyjnym wytypowaniu zwycięzcy. Placówka mogła otrzymać 3 zestawy nagród, w zależności od ilości skonstruowanych eksponatów. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy uczestnictwa.

Po przeanalizowaniu kampanii sprzątania naszej gminy a zwłaszcza miejsc bogatych w szlaki turystyczne, zabytki kultury oraz zasoby naturalne i minerały, stwierdzamy z radością, że przyniosła ona zakładane efekty oraz zwiększyła świadomość uczniów i innych uczestników a także samych organizatorów projektu. Przeprowadzone działania mające na celu sprzątanie własnego środowiska poprzez zaangażowanie swoich rodzin i znajomych. Zauważono większe wykorzystanie  pojemników służących do segregacji odpadów a ilość zebranych surowców wtórnych znacznie wzrosła w porównaniu do roku ubiegłego. Segregacja przebiega z zachowaniem czystości i porządku wokół kontenerów. Poprawiła się estetyka miasta a także wsi. Generalnie program „Góry śmieci zbiorą dzieci” bardzo korzystnie oddziałuje  na społeczność nasze gminy. Zatoczył szerokie kręgi. Był przykładem włączenia się wielu grup zawodowych i pomógł zwiększyć atrakcyjność terenu.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Jolanta Kryszczuk

Data wytworzenia:
09 lis 2009

Osoba dodająca informacje

Jolanta Kryszczuk

Data publikacji:
09 lis 2009, godz. 13:27

Osoba aktualizująca informacje

Łukasz Huzarski

Data aktualizacji:
24 cze 2021, godz. 11:39