Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Sobótka

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Uchwała w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej

Projekt

Uchwała  Nr XXXVII/…./13

Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 27 września 2013r.

w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej

Na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r., poz. 594, poz. 645)

Rada Miejska w Sobótce

uchwala, co następuje:

§ 1. Rada Miejska w Sobótce wyraża wolę przystąpienia do opracowania i wdrażania Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Sobótka.

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Sobótka.

§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

 

 

 

Uzasadnienie

Plan gospodarki niskoemisyjnej jest dokumentem strategicznym, który koncentruje się na podniesieniu efektywności energetycznej, zwiększeniu wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Istotą Planu jest zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, płynących z działań zmniejszających emisje gazów cieplarnianych, osiąganych m.in. poprzez wzrost innowacyjności i wdrożenie nowych technologii, zmniejszenie energochłonności, utworzenie nowych miejsc pracy, a w konsekwencji sprzyjających wzrostowi konkurencyjności gospodarki.

Potrzeba sporządzenia i realizacji Planu gospodarki niskoemisyjnej wynika ze zobowiązań, określonych w ratyfikowanym przez Polskę Protokole z Kioto oraz w pakiecie klimatyczno-energetycznym, przyjętym przez Komisję Europejską w grudniu 2008 roku.

Celami wyznaczonymi w polityce klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej są:

- redukcja emisji gazów cieplarnianych o przynajmniej 20 % w stosunku do poziomu  z roku 1990 lub innego, możliwego do inwentaryzacji,

- zwiększenie udziału zużycia energii z odnawialnych źródeł energii do 20% w ogólnym zużyciu energii,

- redukcję zużycia energii pierwotnej o 20% w stosunku do prognoz na 2020 rok czyli podniesienie efektywności energetycznej.

 

Potrzeba opracowania Planu jest zgodna z polityką Polski i wynika z Założeń Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej, przyjętych przez Radę Ministrów 16 sierpnia 2011 roku.

Plan gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Sobótka pomoże w spełnieniu obowiązków nałożonych na jednostki sektora publicznego w zakresie efektywności energetycznej, określonych w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o efektywności energetycznej (Dz. U. Nr 94, poz. 551 z późn. zm.).

W ramach przygotowywania Planu zostanie wykonana inwentaryzacja zużycia energii i emisji gazów cieplarnianych z obszaru całej Gminy oraz zostaną przeanalizowane możliwości redukcji zużycia energii wraz z ekonomiczno- ekologiczną oceną efektywności działań. Dla wybranego wariantu działań zostanie opracowany ogólny harmonogram  realizacji i możliwe źródła finansowania. Ustalone zostaną zasady monitorowania i raportowania wyników prowadzonej polityki ekologiczno- energetycznej.

Plan gospodarki niskoemisyjnej obejmie wszystkie sektory i podmioty będące producentami i odbiorcami energii.

Uwzględnione zostaną następujące elementy sektora publicznego i prywatnego:

- budynki, instalacje i urządzenia,

- transport,

- lokalna produkcja energii,

- planowanie przestrzenne,

- zamówienia publiczne,

- współpraca z mieszkańcami, przedsiębiorcami i zainteresowanymi stronami.

Adresatami Planu będą Gmina Sobótka, jednostki organizacyjne i spółki Gminy Sobótka, przedsiębiorcy, naukowcy i organizacje pozarządowe. Plan gospodarki niskoemisyjnej ma także dotrzeć do mieszkańców gminy i skłonić ich do działania na jego rzecz.

Działania obejmujące redukcję gazów cieplarnianych, podnoszenie efektywności energetycznej oraz zwiększanie udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii mają być finansowane, między innymi, z budżetu państwa, z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ze środków Unii Europejskiej i pomocy udzielanej przez państwa członkowskie EFTA. Warunkiem niezbędnym pozyskania środków pieniężnych jest posiadanie Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Sobótka. Brak Planu wyklucza możliwość ubiegania się o dofinansowanie na działania inwestycyjne i projekty miękkie. Wdrożenie Planu ułatwi adaptację Gminy Sobótka do wymogów gospodarki niskoemisyjnej.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Natalia Spik-Twardowska

Data wytworzenia:
20 wrz 2013

Osoba dodająca informacje

Agata Rekść

Data publikacji:
20 wrz 2013, godz. 09:18

Osoba aktualizująca informacje

Agata Rekść

Data aktualizacji:
20 wrz 2013, godz. 09:18