Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Sobótka

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Uchwała w sprawie nadania tytułu honorowego Obywatela Sobótki


Projekt

Uchwała Nr XII/…../11

Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 30 września 2011r.

w sprawie nadania tytułu „Honorowy Obywatel Sobótki”

Na podstawie art.18 ust.2 pkt.14 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz.1591 z późn. zm.) oraz uchwały Nr X/85/99 Rady Miejskiej w Sobótce z dnia 21 lipca 1999 r. w sprawie nadawania tytułu „Honorowy Obywatel Sobótki”

Rada Miejska w Sobótce

uchwala, co następuje:

§1. Nadaje się tytuł „HONOROWY OBYWATEL SOBÓTKI” Pani Annie Krzywańskiej.

§2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uzasadnienie

Urodziła się 14.06.1923 roku w Warszawie, w rodzinie inteligenckiej. W czasie wojny dzieliła losy swojego miasta. Po wojnie studiowała historię sztuki na Uniwersytetach Warszawskim, później studia kontynuowała na Uniwersytecie Wrocławskim, na Wydziale Filozofii, gdzie uzyskała stopień magistra. Była pracownicą Państwowego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce. Poza zainteresowaniami artystycznymi oraz działalnością społecznikowską poświęciła również swoje życie młodzieży trudnej. Pani Anna posiadała również zdolności pedagogiczne. Proszę sobie wyobrazić przedwojenną warszawiankę ze starej prawniczo - profesorskiej familii w kontaktach z tzw. „młodzieżą trudną”… a jednak. Jej klasa, obycie, stoicki spokój i dystans do problemu - jak wspominają jej koleżanki - przynosił świetne efekty wychowawcze. Ale - jak sama często mówiła - praca w MOW wiele ją nauczyła, za co była wdzięczna dziewczętom. Wystarczy wspomnieć, że jako pedagog już na początku lat sześćdziesiątych stosowała arteterapię, metodę, która dopiero zostawała formowana przez Dr Edith Kaplan uznawaną powszechnie za jej twórczynię. Jednak dla Pani Anny, nie Wielka Nauka była najważniejsza, a raczej ta konkretna, wymierna pomoc dziecku. Podobnie jak w architekturze umiała odnaleźć w przeciętnym człowieku piękno, dobro i pozwoliła innym nad nim się zachwycić…

Znana była również jako autorka w poważnym wydawnictwie jakim jest niewątpliwie Ossolineum, gdzie wydała dwie książki o Dzierżoniowie i najcenniejszą dla nas mieszkańców Sobótki : „Sobótka i okolice.” Pisała również pozycje popularyzujące historię Śląska : „Bitwa pod Legnicą” WSIP, Warszawa 1974 rok.

Innym rodzajem jej działalności była ochrona zabytków, cennych i rzadkich detali architektonicznych, jakie ocalały po wojnie. Tu potrafiła, jak trzeba, zapomnieć o swoich manierach i stoickim spokoju w ich obronie dla potomności.

Zmarła 18 sierpnia 2010 roku o godzinie 17.00 w Celano - Włochy.

Anna Krzywańska, a właściwie Anna z Preissów primo voto Bevensee, secundo voto Krzywańska zasłużyła się dla naszej Gminy jako autorka pozycji naukowych z tak zwanej „górnej półki”, jako popularyzator wiedzy historycznej i architektonicznej oraz obrońca zabytków architektury . Była też świetnym pedagogiem pracującym z młodzieżą trudną.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Agata Rekść

Data wytworzenia:
22 wrz 2011

Osoba dodająca informacje

Agata Rekść

Data publikacji:
22 wrz 2011, godz. 14:25

Osoba aktualizująca informacje

Agata Rekść

Data aktualizacji:
23 wrz 2011, godz. 09:37