Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Sobótka

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Razem tworzymy nasz świat

W marcu 2010r. gmina Sobótka wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o dofinansowanie projektu pn. „Razem tworzymy nasz świat”. Gmina otrzymała dofinansowanie w kwocie 66.600 zł (cała wnioskowana kwota). Wartość całego projektu wynosi 97.500 zł.

Projekt z zakresu rozwoju środowiskowych form pomocy dzieciom i rodzinie, był realizowany od lipca do grudnia 2010r. w świetlicach wiejskich w: Będkowicach, Strzegomianach, Sulistrowicach, Rogowie Sobóckim i Siedlakowicach oraz świetlicy środowiskowej w Sobótce Zachodniej w formie zajęć sportowych i artystycznych

Kilkumiesięczny projekt obejmował również terapię psychologiczną prowadzoną w Punkcie Konsultacyjnym przy OPS w Sobótce, zajęcia z pedagogiem oraz zajęcia w świetlicach środowiskowych. Dzięki właściwemu doborowi tematyki zajęć, został wdrożony program terapeutyczny, którego celem była poprawa właściwych relacji młodego pokolenia z najbliższym otoczeniem.

Na podstawie diagnozy potrzeb i naszych wieloletnich doświadczeń ustaliliśmy, że zwiększone działania skierujemy do kilku z funkcjonujących na terenie gminy świetlic środowiskowych, i tak w świetlicach w Będkowicach i Sulistrowicach zostały zorganizowane zajęcia z tenisa stołowego, w pozostałych świetlicach zajęcia artystyczne, w tym fotograficzne.

W każdej świetlicy zorganizowano po 6 godzin tygodniowo przez 15 tygodni określonego rodzaju zajęć (w świetlicy w Będkowicach 12 godzin w tygodniu). Zajęcia były prowadzone w dwóch grupach, ze względów organizacyjnych, bezpieczeństwa, zapanowania nad grupą, komfortu uczestników i należytego przeprowadzania zajęć, ograniczyliśmy liczbę uczestników do 10, maksymalnie 15 osób.

Na cele realizacji projektu został zakupiony sprzęt sportowy (piłkarzy piłki, skakanki, badminton, itp.) oraz artykuły szkolne (np.: kredki, farby, papier, gry planszowe), który nadal jest wykorzystywany przez dzieci i młodzież ppdczas różnego rodzaju zajęć.

Ważnym elementem projektu był tygodniowy wyjazd, stanowiący terapię pedagogiczno-psychologiczną. Wspólny wyjazd zintegrował młodzież, kontakt z przyrodą wpłynie pozytywnął na ich rozwój psychiczny. Umożliwił też szybką diagnozę negatywnych zachowań i wykrycie ewentualnych zagrożeń. W gimnazjum uczą się dzieci z sześciu szkół podstawowych, z różnych środowisk. Doświadczenie wskazuje, że wspólny wyjazd pozytywnie wpływa na relacje z rówieśnikami i nauczycielami.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Jolanta Kryszczuk

Data wytworzenia:
12 cze 2012

Osoba dodająca informacje

Jolanta Kryszczuk

Data publikacji:
12 cze 2012, godz. 13:10

Osoba aktualizująca informacje

Jolanta Kryszczuk

Data aktualizacji:
12 cze 2012, godz. 13:10