Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Urzędu Miasta i Gminy Sobótka

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

opis projektu

Nadrzędnym celem działań rewitalizacyjnych jest ożywienie gospodarcze i społeczne miasta, zapobieganie przestępczości i działań, których podstaw można się doszukiwać między innymi w ograniczeniu zawodowym związanym z bezrobociem, brakiem możliwości rozwoju. Podjęcie działań rewitalizacyjnych ma w efekcie spowodować zachęcanie do rozwijania nowych form aktywności gospodarczej generujących miejsca pracy, zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, adaptację do nowych funkcji obiektów i terenów zdegradowanych, rozwój infrastruktury pozwalającej na prowadzenie działalności dostosowanej do potrzeb nowych przedsiębiorstw przy równoczesnej trosce o ochronę stanu środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój społeczno - gospodarczy.

Potrzeba rewitalizacji wynika z wysokiego stopnia degradacji starej zabudowy, co jest następstwem braku prac remontowych w ostatnich dziesięcioleciach. W związku z tym, rewitalizacja ma również za zadanie wpłynąć na poprawę estetyki przestrzeni, zwiększenie atrakcyjności centralnej części miasta, stworzenie miejsca atrakcyjnego do zamieszkania, a co za tym idzie  zachęcenie do inwestowania w nowe i istniejące w otoczeniu obiekty. Spowoduje to przyciągnięcie mieszkańców miasta i okolic do spędzania w nim wolnego czasu.

Rewitalizacja zakłada również podniesienie standardu życia najuboższych mieszkańców przez poprawę warunków zamieszkania i infrastruktury, tzw. „prewencję” socjalną. Zapobiega ona degradacji osób i grup zagrożonych marginalizacją lub wykluczeniem, ponadto zakłada włączenie osób i grup bezrobotnych  w rynek pracy, a także zwiększenie oferty mieszkaniowej dla ludzi o różnym stopniu zamożności, w tym dla osób niepełnosprawnych i w starszym wieku.

 

Urząd Miasta i Gminy Sobótka rozpoczął prace nad tworzeniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Sobótka w październiku 2007 roku. Zespół ds. koordynacji prac nas stworzeniem dokumentu, zapoznał się z zasadami możliwościami uzyskania wsparcia na prace renowacyjne przy budynkach mieszkalnych.

Pierwotnie pięć podmiotów z terenu gminy, uprawnionych do składania wniosków miało indywidualnie występować o dofinansowanie swoich projektów. Wnioski miały obejmować łącznie 7 zasobów mieszkaniowych. Jednak ze względu na wytyczne Instytucji Zarządzającej, podjęte przez Zarząd Województwa 19 stycznia 2010r., w tym możliwość złożenia tylko 1 projektu z terenu gminy, wskazanie lidera i ograniczenia wnioskowanej kwoty, zaszła konieczność wprowadzenia istotnych zmian. W tym czasie jeden z podmiotów zrezygnował z udziału w projekcie. Po ustaleniach z zainteresowanymi podmiotami, zapadły ustalenia, że liderem projektu będzie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ślęża” w Sobótce, jako że wnioskowana kwota przypadająca temu podmiotowi jest najwyższa. Pozostałe podmioty, tj. Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Wolności 1 w Sobótce, Wspólnota Mieszkaniowa „SENIOR”, Wspólnota Mieszkaniowa „Pod Jakubem” będą partnerami projektu. Podmioty zawrą umowę partnerska, która określi przede wszystkim podział obowiązków, udział we wnioskowanej kwocie dofinansowania i zasady rozliczania projektu. Zostanie złożony projekt pod nazwą „Renowacja zasobów mieszkaniowych podmiotów z terenu miasta Sobótka”.

Z terenu miasta Sobótka planuje się, że zostanie złożony wniosek obejmujący 6 zasobów mieszkaniowych, z czego:

-        2 przy ul. Mickiewicza,

-        1 przy Pl. Wolności,

-        1 na Osiedlu Korczaka

-        2 w Rynku


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Jolanta Kryszczuk

Data wytworzenia:
14 cze 2010

Osoba dodająca informacje

Jolanta Kryszczuk

Data publikacji:
14 cze 2010, godz. 11:40

Osoba aktualizująca informacje

Jolanta Kryszczuk

Data aktualizacji:
14 cze 2010, godz. 11:50