Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół Nr 39/09 z posiedzenia w dniu 9 września 2009 r.

 

 

BR.0063-3-39/09

Protokół Nr 39/09

posiedzenia Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu 

w dniu 9 września 2009 roku

             W posiedzeniu udział wzięli członkowie Komisji zgodnie z listą obecności (nieobecny Waldemar Kubas) oraz; Zastępca Burmistrza – p. Hanna Piwowarska, Skarbnik Gminy – Eugenia Pawłowska, oraz w części posiedzenia dotyczącej spraw bieżących – p. Krzysztof Szczeponik.

Porządek posiedzenia;

1.Wnioski Komisji do budżetu gminy na 2012 rok

2.Sprawy bieżące.

(Sprawy dotyczące sport przeniesiono na następne posiedzenie Komisji).

 

             Ad.1. Wnioski do budżetu na rok 2010 zgłosili:

radny Józef Budzowski, przewodniczący Komisji  zgłosił wniosek w sprawie budowy drogi wraz z kanalizacją w Sobótce, ul. Dworcowa i Poprzeczna. Dodał, iż jest zdania, że z budowy obiektów sportowych i tak nic nie wyjdzie, a osobiście nie wierzy, że ktoś w Sobótce wybuduje 4-gwiazdkowy hotel, kiedy takiego nie mają duże miasta,  a ul. Stacyjną należy naprawiać już dziś, ponieważ w przypadku obfitych opadów robi się tam zastoisko ścieków. W dalszej części posiedzenia zaapelował do członków Komisji o zgłaszanie wniosków do budżetu. Zapytał, czy są już przyjęte kierunki inwestycji w gminie w opracowywanym projekcie budżetu  na 2010r. , jakie są planowane inwestycje ze środków unijnych, czy jednostki budżetowe składały już swoje propozycje zadaniowe  do projektu budżetu. Wyraził również  niezadowolenie, że do tej pory nie dokonano reformy jednostek budżetowych poza LR OMR, a tam mogą być potężne oszczędności.

radny Witold Nazimek zapytał, czy wiadomo już na temat odwołania do Urzędu Marszałkowskiego ws dotacji unijnych związanych z Euro2012 i czy w przypadku negatywnego rozpatrzenia zadanie Euro2012 będzie nadal zapisem w budżecie, czy jest ktoś, kto będzie budował obiekty kubaturowe. W dalszej dyskusji dodał, że składanie wniosków jest nierealne – stadion już od dwóch lat  jest pod znakiem zapytania, a ile w ciągu 20 lat wykonano kanalizacji w gminie? Uważa, że zamiast na stadion  środki powinny być przeznaczone na inne cele . Hala sportowa nie jest obłożona maksymalnie, nie przynosi oczekiwanych dochodów, a stadion to potrzeba dużych srodków na jego utrzymanie w kolejnych latach. Po prostu czarno to widzi.

             Skarbnik Gminy, p.  Eugenia Pawłowska udzieliła odpowiedzi na zadane pytania w sposób następujący; ... w budżecie  są zaplanowane środki objęte wnioskiem będącym aktualnie w odwołaniu i są zaplanowane na   rozbudowę bazy sportowej, bo to jest warunkiem otrzymania dotacji. Kierunki w budżecie, to głównie kontynuacja inwestycji trwających z akcentem na ochronę środowiska i wodociągi. Pełny projekt budżetu będzie po upływie terminu składania wniosków przez komisje rady do końca września  oraz przez jednostki gminne (tu przedstawiła propozycje zadań inwestycyjnej z części roboczej projektu budżetu). Zastępca Burmistrza, p. Hanna Piwowarska  odpowiedziała, że jeżeli nie zostanie uwzględnione odwołanie gminy, to trzech potencjalnych inwestorów nie otrzyma poważnych dotacji na inwestycje związane z Euro2012, a są to właściciele nieruchomości z Będkowic, Zamku w Górce i Rest. „Szczere Pole”. Dlatego przy pomocy prawników w przypadków negatywnej opinii do odwołania gminy będą stosowane dalsze procedury odwoławcze aż do wyczerpania. Obiekty kubaturowe zatwierdzone do Euro to szatnie i baza hotelowa i takie są brane pod uwagę. Hala i basen to plany perspektywiczne nie związane z tym zadaniem. Podkreśliła, że budowę hoteli nie będzie realizować gmina, tylko 3 inwestorów  nie mogących otrzymać pożyczek tak wysokich i właśnie liczący na potężny zastrzyk środków unijnych. Wiadomym jest, iż stadion absorbuję niewielką liczbę społeczeństwa sobóckiego, ale jeśli 70% kosztów może dotrzeć w formie dotacji, to szkoda by było nie skorzystać z takiej okazji. Jest to jedyna okazja związana z Euro 2012, która się więcej nie powtórzy. Zaznaczyć jednak należy, że stadion nie będzie stanowił dochodowego źródła, bo to nie to miejsce, nie ta wielkość i nie ta ranga. Może być na granicy zera, ale  warto dla tej inwestycji powalczyć i prosi radnych o wspieranie w działaniach gminy, a nie  stosowanie antyreklamy. Rozwój bazy hotelarskiej w gminie, to również rozwój turystyki, a przy tym lokalnych gospodarstw agroturystycznych.

Place zabaw będą realizowane  w tym roku, ale musiała trwać procedura związana z opracowaniem dokumentacji, dlatego przy ul. Strzelców będzie to miesiąc październik. Dwa z trzech placów zabaw powstaną na wsiach ze środków unijnych na bazie programu.

 

           Ad. 2. W sprawach bieżących;

1/radny Józef Budzowski, przewodniczący Komisji przedstawił projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia zarządzenia nr 65 Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka z dnia 30.06.2009r o powołaniu Komisji do spraw szacowania szkód powstałych na terenach dotkniętych powodzią. Zastępca Burmistrza na prośbę radnych przedstawiła skład osobowy tej komisji oraz zadania do wykonania. Uwag do projektu nie wniesiono i w wyniku jednomyślnego głosowania Komisja projekt zaopiniowała pozytywnie.

2/pismo  grupy judo w sprawie dotacji finansowej z budżetu przyszłorocznego. Komisja nie wydała opinii  tej sprawie ze względu na potrzebę zachowania odpowiednich procedur dla jednostek pozarządowych  tj.  przystąpienia do konkursu z odpowiednim programem.

3/ Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu w roku bieżacym. Komisja w wyniku jednomyślnego głosowania zaopiniowała projekt pozytywnie, z tym, że przewodniczący Komisji podkreślił, iż ma zastrzeżenie  co do propozycji dotacji na Festiwal Słowian.

4/radny Witold Nazimek poruszył sprawę zatrudniania przez gminę bezrobotnych w ramach robot publicznych wzorem z gminy Dzierżoniów. Zastępca Burmistrza, pani Hanna Piwowarska poinformowała, że zasięgnie informacji we wskazanej gminie w tej sprawie.

 

 

 

Protokołowała                                                                                Przewodniczący Komisji

 

Ludmiła Sosnowska                                                                             Józef Budzowski

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Czaplińska 01-10-2009 15:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Ludmiła Sosnowska 01-10-2009
Ostatnia aktualizacja: Jolanta Czaplińska 01-10-2009 15:05