Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Dożynki


W kwietniu 2010r. Ślężański Ośrodek Kultury w Sobótce złożył wniosek o dofinansowanie dożynek w ramach konkursu ogłoszonego przez Stowarzyszenie „Ślężanie - Lokalna Grupa Działania”. Dnia 05 października 2010r. pełnomocnik Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce do prowadzenia projektu - Pani Teresa Chmielarz - podpisała w Urzędzie Marszałkowskim umowę o dofinansowanie projektu „Dożynki” w kwocie 17.490 zł.

Impreza, która odbyła się 29 sierpnia b.r., była realizowana dzięki wsparciu ze środków unijnych z osi 4 Leader w ramach PROW na lata 2007-2013, działanie 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” (Małe Projekty). Zostały z niej sfinansowane m.in.: honoraria artystyczne dla wykonawców, pokazy teatralne i starodawnych zwyczajów, wykonanie sceny i scenografii, oświetlenie, nagłośnienie, czy przygotowanie plakatów.

W kalendarzu imprez, dożynki odgrywają szczególną rolę, właśnie poprzez elementy wierności tradycji oraz hołdu dla ciężkiej pracy rolnika. To zawsze w sobótczańskim święcie plonów było wyeksponowane.

Uroczystości, tak jak każdego roku, rozpoczęły się sumą w kościele parafialnym, skąd po zakończonej mszy św. i poświęceniu wieńców i chleba, ruszył poczet sztandarowy z uplecionymi przez poszczególne sołectwa wieńcami dożynkowymi do miejsca centralnych uroczystości, tj. na al. św. Anny (stadion sportowy).

Przy organizacji dożynek zostały wykorzystane zasoby historyczno-kulturowe (tradycja obrzędów dożynkowych w gminie), jak i przyrodnicze (zasoby naturalne z pól, łąk i sadów), a dzięki aktywnemu zaangażowaniu innych podmiotów (władze gminne i kościelne, instytucje kultury, poszczególne sołectwa i organizacja pozarządowe) uroczystości nabierają wymiaru społecznego.

Projekt wpisuje się w cele LSR, szczególnie w cel "Podnoszenie atrakcyjności Ziemi Śleżańskiej przez wykorzystanie miejscowych zasobów naturalnych i kulturowych, a w ramach celu szczegółowego 1.2 "zachowanie dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego" obejmuje przedsięwzięcia dotyczące organizacji widowisk z udziałem mieszkańców i lokalnych twórców, jak również dotyczy wsparcia aktywności ośrodków kultury w zakresie rozwijania wydarzeń i cyklicznych działań kulturalnych.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 07-10-2010 13:44
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 07-10-2010
Ostatnia aktualizacja: - 07-10-2010 13:44