Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

opis projektu

Nadrzędnym celem działań rewitalizacyjnych jest ożywienie gospodarcze i społeczne miasta, zapobieganie przestępczości i działań, których podstaw można się doszukiwać między innymi w ograniczeniu zawodowym związanym z bezrobociem, brakiem możliwości rozwoju. Podjęcie działań rewitalizacyjnych ma w efekcie spowodować zachęcanie do rozwijania nowych form aktywności gospodarczej generujących miejsca pracy, zwiększenie potencjału turystycznego i kulturalnego, adaptację do nowych funkcji obiektów i terenów zdegradowanych, rozwój infrastruktury pozwalającej na prowadzenie działalności dostosowanej do potrzeb nowych przedsiębiorstw przy równoczesnej trosce o ochronę stanu środowiska naturalnego i zrównoważony rozwój społeczno - gospodarczy.

Potrzeba rewitalizacji wynika z wysokiego stopnia degradacji starej zabudowy, co jest następstwem braku prac remontowych w ostatnich dziesięcioleciach. W związku z tym, rewitalizacja ma również za zadanie wpłynąć na poprawę estetyki przestrzeni, zwiększenie atrakcyjności centralnej części miasta, stworzenie miejsca atrakcyjnego do zamieszkania, a co za tym idzie  zachęcenie do inwestowania w nowe i istniejące w otoczeniu obiekty. Spowoduje to przyciągnięcie mieszkańców miasta i okolic do spędzania w nim wolnego czasu.

Rewitalizacja zakłada również podniesienie standardu życia najuboższych mieszkańców przez poprawę warunków zamieszkania i infrastruktury, tzw. „prewencję” socjalną. Zapobiega ona degradacji osób i grup zagrożonych marginalizacją lub wykluczeniem, ponadto zakłada włączenie osób i grup bezrobotnych  w rynek pracy, a także zwiększenie oferty mieszkaniowej dla ludzi o różnym stopniu zamożności, w tym dla osób niepełnosprawnych i w starszym wieku.

 

Urząd Miasta i Gminy Sobótka rozpoczął prace nad tworzeniem Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Sobótka w październiku 2007 roku. Zespół ds. koordynacji prac nas stworzeniem dokumentu, zapoznał się z zasadami możliwościami uzyskania wsparcia na prace renowacyjne przy budynkach mieszkalnych.

Pierwotnie pięć podmiotów z terenu gminy, uprawnionych do składania wniosków miało indywidualnie występować o dofinansowanie swoich projektów. Wnioski miały obejmować łącznie 7 zasobów mieszkaniowych. Jednak ze względu na wytyczne Instytucji Zarządzającej, podjęte przez Zarząd Województwa 19 stycznia 2010r., w tym możliwość złożenia tylko 1 projektu z terenu gminy, wskazanie lidera i ograniczenia wnioskowanej kwoty, zaszła konieczność wprowadzenia istotnych zmian. W tym czasie jeden z podmiotów zrezygnował z udziału w projekcie. Po ustaleniach z zainteresowanymi podmiotami, zapadły ustalenia, że liderem projektu będzie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ślęża” w Sobótce, jako że wnioskowana kwota przypadająca temu podmiotowi jest najwyższa. Pozostałe podmioty, tj. Wspólnota Mieszkaniowa przy ul. Wolności 1 w Sobótce, Wspólnota Mieszkaniowa „SENIOR”, Wspólnota Mieszkaniowa „Pod Jakubem” będą partnerami projektu. Podmioty zawrą umowę partnerska, która określi przede wszystkim podział obowiązków, udział we wnioskowanej kwocie dofinansowania i zasady rozliczania projektu. Zostanie złożony projekt pod nazwą „Renowacja zasobów mieszkaniowych podmiotów z terenu miasta Sobótka”.

Z terenu miasta Sobótka planuje się, że zostanie złożony wniosek obejmujący 6 zasobów mieszkaniowych, z czego:

-        2 przy ul. Mickiewicza,

-        1 przy Pl. Wolności,

-        1 na Osiedlu Korczaka

-        2 w Rynku

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 14-06-2010 11:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 14-06-2010
Ostatnia aktualizacja: Jolanta Kryszczuk 14-06-2010 11:50