Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

opis projektu

 

Gmina Sobótka, na realizację projektu pn. „Na styku kultur”, uzyskała dotację z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w kwocie 9.000 zł. Gmina złożyła również wniosek do Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli 2007-2013, działanie 1 „Aktywni obywatele dla Europy”. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 4.095,87 euro. Dotacja została jednak obniżona do kwoty 2.905,58 ze względu na brak uczestnictwa w projekcie jednej gminy partnerskiej z Francji.

W spotkaniu uczestniczyło 33 gości z trzech miast partnerskich z trzech krajów europejskich, tj. z Francji (11 osób), Niemiec (11 osób) i Czech (11 osób) oraz liczni przedstawiciele naszej gminy. Byli to pracownicy samorządowi, nauczyciele
i dyrektorzy szkół, dyrekcja instytucji kultury przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym straży pożarnej

Zgodnie z programem, członkowie delegacji czeskiej i niemieckiej przybyli do Sobótki w środę 22 kwietnia w godzinach popołudniowych, pomiędzy 15.00 a 16.30. W trakcie pobytu goście zwiedzili rejon Dolnego Śląska, m.in. okolice Sobótka, Wrocław, Świdnicę, odbyła się wycieczka szlakiem zamków i pałaców Dolnego Śląska (pałac na wodzie w Będkowicach, pałac w Świątnikach, pałac w Krobielowicach). Goście i gospodarze zaprezentowali lokalne zwyczaje i tradycje swoich regionów. Całej imprezie przyświecał wymiar historyczny i kulturowy, zależało nam na prezentacji i porównaniu kultury kilku odmiennych narodów europejskich, które na przestrzeni wieków wiele łączyło, ale też różniło.

Impreza przebiegała zgodnie z programem. Zasadniczo do południa organizowane były wycieczki autokarowe, wieczorami poszczególne delegacje prezentowały dorobek kulturalny swojego regionu. Wiele wrażeń i pozytywnych doznań utwierdzają nas w przekonaniu, że spotkania członków Unii Europejskiej mają szeroki wymiar kulturalny i przygotowujemy się do kolejnego spotkania, ale już w innym mieście partnerskim. Poznanie specyfiki regionów partnerskich, ich podobieństw i odmienności pozwoli nam lepiej zaplanować kolejne tematy i obszary współpracy.

Serdeczne pożegnanie z osobami, które na koniec zaczęły używać zwrotów polskich. Dla uczestników spotkania była to prawdziwa, żywa lekcja.

 

Kliknij aby obejrzeć galerię zdjęć dotyczącą projektu

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 09-11-2009 13:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-11-2009
Ostatnia aktualizacja: Łukasz Huzarski 10-11-2009 12:35