Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miasta i Gminy Sobótka
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

opis projektu

Parafia p.w. Św. Józefa Oblubieńca w Nasławicach wystąpiła z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie "Odnowa i rozwój wsi" o dofinansowanie renowacji kocioła filialnego w Księginicach Małych. Wniosek powstał przy czynnym zaangażowaniu Urzędu Miast i Gminy w Sobótce (pomoc w przygotowaniu dokumwentów aplikacyjnych, w tym wniosku o dofinansowanie z kompletem załączników i Planu odnowy Miejscowości księginice Małe).

Parafia uzyskała dofinansowanie w kwocie 335.000 zł, renowacja kościoła będzie prowadzona od grudnia 2009r. do lutego 2011r.

Wykonana ekspertyza o stanie technicznym i przyczynach uszkodzeń wyraźnie podkreśla iż obiekt, ze względu na postępujące zniszczenia, wymaga podjęcia natychmiastowego kompleksowego remontu. Spękane ściany kamienne i ceglane wymagają napraw i wzmocnienia, więźba dachowa wymaga impregnacji. Dach jest zniszczony, więźba dachowa i krokwie mają wiele ubytków, są spękane, słabo umocowane. Konstrukcja kościoła i wieży naruszone w takim stopniu, że istnieje realne zagrożenie bezpieczeństwa osób przebywających w otoczeniu kościoła (systematycznie zsuwają się dachówki). Ściany są licznie spękane, zawilgocone, z widocznymi zaciekami. W podłodze, emporze i elementach wykończeniowych widoczne są liczne ubytki materiału.  Proces niszczenia postępuje, dlatego w celu ochrony cennego zabytku niezbędne jest podjęcie natychmiastowych działań, zapewniających poprawę stanu technicznego zabytku, a także poprawę walorów estetycznych i wyeksponowanie unikatowych elementów zdobniczych.

 

Kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej w Księginicach Małych podczas silnego huraganu Kirył, który nawiedził okolice Sobótki w 2007 roku, uległ silnemu zniszczeniu. Konstrukcja kościoła została poważnie naruszona, w szczególności uszkodzona została konstrukcja więźby dachowej i kaletnica. Powiatowy nadzór budowlany, po inspekcji przeprowadzonej  w czerwcu 2007r., jak również opracowana ekspertyza o stanie technicznym i przyczynach uszkodzeń, potwierdziły konieczność pilnego remontu, bowiem budynek grozi zawaleniem, co stwarza realne zagrożenie dla osób przebywających w jego wnętrzu i otoczeniu. Należy podkreślić, że obiekt jest ogólnodostępny dla mieszkańców wsi Księginice, parafian i licznych turystów. Zaniechanie prac będzie skutkowało koniecznością ograniczenia wstępu do kościoła i na teren przyległy, czy wręcz całkowitym zamknięciem obiektu.

 

Tylko szybko rozpoczęte prace remontowe zapewnią właściwy stan techniczny budynku i bezpieczeństwo użytkowników. Bez odpowiedniego wsparcia finansowego z zewnątrz będzie to niemożliwe.

Zabiegi renowacyjne będą czynione w taki sposób, aby zachować istniejącą substancję zabytkową obiektu i wyeksponować wszystkie walory zdobnicze.

 

Budynek kościoła ma unikatową formę, został zaprojektowany przez wybitnego dolnośląskiego architekta na styl opery wrocławskiej, a ze względu na idealną akustykę może służyć do organizacji koncertów organowych, co potwierdzają znawcy muzyki klasycznej.

 

Kliknij aby obejrzeć galerię zdjęć dotyczącą obiektu

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 09-11-2009 13:40
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-11-2009
Ostatnia aktualizacja: Łukasz Huzarski 10-11-2009 12:31