herb BIP - Urząd Miasta i Gminy Sobótka

www.sobotka.pl

opis projektu

 

Gmina Sobótka, na realizację projektu pn. „Na styku kultur”, uzyskała dotację z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w kwocie 9.000 zł. Gmina złożyła również wniosek do Komisji Europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli 2007-2013, działanie 1 „Aktywni obywatele dla Europy”. Otrzymaliśmy wsparcie finansowe w kwocie 4.095,87 euro. Dotacja została jednak obniżona do kwoty 2.905,58 ze względu na brak uczestnictwa w projekcie jednej gminy partnerskiej z Francji.

W spotkaniu uczestniczyło 33 gości z trzech miast partnerskich z trzech krajów europejskich, tj. z Francji (11 osób), Niemiec (11 osób) i Czech (11 osób) oraz liczni przedstawiciele naszej gminy. Byli to pracownicy samorządowi, nauczyciele
i dyrektorzy szkół, dyrekcja instytucji kultury przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym straży pożarnej

Zgodnie z programem, członkowie delegacji czeskiej i niemieckiej przybyli do Sobótki w środę 22 kwietnia w godzinach popołudniowych, pomiędzy 15.00 a 16.30. W trakcie pobytu goście zwiedzili rejon Dolnego Śląska, m.in. okolice Sobótka, Wrocław, Świdnicę, odbyła się wycieczka szlakiem zamków i pałaców Dolnego Śląska (pałac na wodzie w Będkowicach, pałac w Świątnikach, pałac w Krobielowicach). Goście i gospodarze zaprezentowali lokalne zwyczaje i tradycje swoich regionów. Całej imprezie przyświecał wymiar historyczny i kulturowy, zależało nam na prezentacji i porównaniu kultury kilku odmiennych narodów europejskich, które na przestrzeni wieków wiele łączyło, ale też różniło.

Impreza przebiegała zgodnie z programem. Zasadniczo do południa organizowane były wycieczki autokarowe, wieczorami poszczególne delegacje prezentowały dorobek kulturalny swojego regionu. Wiele wrażeń i pozytywnych doznań utwierdzają nas w przekonaniu, że spotkania członków Unii Europejskiej mają szeroki wymiar kulturalny i przygotowujemy się do kolejnego spotkania, ale już w innym mieście partnerskim. Poznanie specyfiki regionów partnerskich, ich podobieństw i odmienności pozwoli nam lepiej zaplanować kolejne tematy i obszary współpracy.

Serdeczne pożegnanie z osobami, które na koniec zaczęły używać zwrotów polskich. Dla uczestników spotkania była to prawdziwa, żywa lekcja.

 

Kliknij aby obejrzeć galerię zdjęć dotyczącą projektu

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Jolanta Kryszczuk 09-11-2009 13:30
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 09-11-2009
Ostatnia aktualizacja: Łukasz Huzarski 10-11-2009 12:35